PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30587}

Mumia powraca

The Mummy Returns
6,7 98 879
ocen
6,7 10 1 98879
6,0 7
ocen krytyków
Mumia powraca
powrót do forum filmu Mumia powraca

Czy to ta sama postac ktora wystepuje w filmie ''krol skorpion''? (chodzi mi o to czy filmy sa ze soba kanoniczne poniewaz postac Mathayusa gra ten sam aktor) Jezeli tak to jak wytlumaczyc ,ze postac Krola skorpiona znajduje sie w obu filmach skoro ''krol skorpion'' rozgrywa sie w innej epoce niz ''Mumia''?

rotanimod

tak. Na drugie pytanie nie znam odpowiedzi

ocenił(a) film na 7
rotanimod

Też się nad tym zastanawiam i wydaje mi się, że to był zwykły chwyt marketingowy. Mathayus w swoim filmie nigdy nie tytuuje się Królem Skorpionem, z kolei w "Mumia powraca" nikt nie nazywa go Mathayus.
"Król Skorpion" nie dzieje się nawet w starożytnym Egipcie i nie nawiązuje do "Mumii" w żaden sposób.
Nie wiem jak ten film był reklamowany, ale w praktyce tak to właśnie widzę.

ocenił(a) film na 9
mim1312

sam się nie tytułuje, ale o ile dobrze pamiętam pod koniec baltazar go tak nazywa. I to że Król skorpion nie dzieje się w egipcie nie znaczy że po zostaniu królem Mathayus nie mógł zebrać armii i pomaszerować na wycieczkę do Teb.

ocenił(a) film na 9
rotanimod

akcja króla skorpiona ma miejsce najprawdopodobniej przed wydarzeniami ukazanymi w drugiej mumii(chodzi mi o scenę ataku na teby). Mathayus z jakiś nieznanych przyczyn, zapewne dobrych kilka lat po zostaniu królem decyduje się najechać teby co ukazuje mumia i po porażce oddaje dusze anubisowi. Niestety zaden film nie tłumaczy powodu atkaku ani przemiany Mathayusa, ktory w królu skorpionie został ukazany jako postać pozytywna i potencjalnie dobry władca, a z kolei w mumii jako najeźdźca i potwór. Co do dat i epok to nie pamiętam czy w królu skorpionie były podawane czasy w których sie rozgrywa, ale jeśli miałby być zgodny z mumią to musiałby mieć miejsce przed 3067p.n.e. (data z początku mumii 2). Tak więc Król skorpion ukazuje historię Mathayusa, jak został królem, następnie trwająca ileś lat przerwa i wydarzenia z początku mumii 2, więc jak najbardziej filmy są fabularnie powiązene, tyle że brak jakiegokolwiek wytłumaczenia czemu taki dobry władca jak mathayus atakuję teby i zawiera pakt z anubisem ( tak wiem innaczej by umarł ale czym mu tebańczycy podpadli że zwrócił się do boga ciemności ).

ocenił(a) film na 10
rotanimod

Tak. Matayus to ta sama postać co Król Skorpion. Co do Twego drugiego pytania - widaje mi się, że na samiutkim początku Mumia Powrca jest opis jak Matayus stał się okrutnym Królem Skorpionem. Matayus wyruszył do Teb na wojnę z jakimś królem, jednak przegrał. Za to na zawsze został wygnany z Teb i Egiptu. Matayus wraz z resztką swej armii błąkał się po pustyniach w poszukiwaniu jedzenia i picia. Reszty jego armii powoli umierały. Gdy umarli wszyscy, a on miał niedługo umrzeć rzucił się na kolana i wybłagał bodajże Anubisa, by ten pomógł mu przeżyć. Warunkiem umowy z bogiem było zjedzenie skorpiona. Matayus zjada więc skorpiona i przed nim pojawi się wielka oaza bodajże Amsher. Wtedy już Król Skorpion dostaje własny pałac i armię z piaskowych bogów. Lecz po wielu wygranych bitwach ugryza go skorpion i zamyka się w pałacu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones